Son Haberler
Loading...

Filmlerin Turizme Etkisi

Turizmle ilgilenen/ilgilenmeyen bir çok kişi Midnight Express filmini duymuştur ve filmi izleyenleriniz Türkler hakkındaki ön yargıların sınırsızca dile getirildiği yüksek İMDB puanına sahip bir yapıtla karşılaşmışlardır.Ama hiç düşündünüz mü kim bilir kaç Turist bu film yüzünden ülkemizi ziyaret etmekten vazgeçmiştir ya da ziyaret ettiğinde ne gibi kötülüklerle karşılaşacağının hesaplarını yapmıştır kendince? Hatta 2010 yazında Almanya'nın ufak bir adasında(Evet Almanya'nın adaları var) tatil yapan bir adamın Türk olduğumu öğrendikten sonra söylediği sözleri buna örnek göstererek sizin düşüncelerinizi sorgulamaya başlayayım. "Midnight Express'i filmindeki gibi canilikleri nasıl yapabiliyorsunuz?, Siz Türkler neden bu kadar acımasız olabiliyorsunuz?" diyordu barda kesif dumanın altında oturan o yaşlı adam.. Keşke filmle gerçek hayatı birbirinden ayıramayan bir kişiyle görüştüğümü varsayıp, o geceki gibi içkimi yudumlamaya devam edebilsem şimdi de. Herşeyin bir filmden ibaret olduğunu anlatmaya çalıştığımı hatırlayacak kadar ayık olmama rağmen o filmin yaşlı adamın zihninde yarattığı etkiyi tek başıma hiç bir şekilde gerçekleştiremeyeceğimin de farkındaydım.

Ama filmin üzerinden yıllar geçti bununla birlikte 1978 yılında henüz Türk Turizmi emekleme safhasında olduğundan bu gibi hesapları yapacak kabiliyete de sahip değildi. Farkında olarak ya da olmayarak yapılan müzik kliplerinin, dizilerin Anti-Midnight Express misyonunu sahiplendiklerini gözlemlemeye başladık. Yazıyı çok da uzatmadan size bir örnek vererek Sertab Erener'in İstanbul adlı klibini buraya ekliyorum. Çok fazla yorum yapmadan İstanbul'u tanıtan bu görsel müzik şölenini ilginize sunuyorum.

Eniser Atabay
Not: Daha önce aşağıdaki adreste yayınladığım yazıyı okumaktasınız. http://turizmhaber.wordpress.com/2011/12/07/filmlerin-muziklerin-ulke-turizmine-etkisi/

2 yorum: Leave Your Comments

  1. İstinasız her filmde Türkiye her zaman çarşaflı insanların bulunduğu ülke olarak gösteriliyor.

    YanıtlaSil
  2. Midnight Expresi filminde dünyanın en barbar "ırkı" olarak gösteriliyoruz.

    YanıtlaSil