Airbnb’de Irkçılık Sorunu

BBC Türkçe’nin haberine göre Airbnb platformunun ırkçılık ile başı dertte.black-1294326_640

Geçen yıl yapılan bir çalışma siyahi isimlere sahip olduğu izlenimi yaratan kişilerin ırkçılığa uğradığını ortaya koymuştu.

Bu sebeple pek çok müşteri de konu hakkında şikayette bulundu. Twitter’da #AirbnbWhileBlack (SiyahkenAirbnb) etiketini kullanan pek çok kişi listede dolu olduğu söylenen bir konutun aynı tarihlerde başka birine verildiğini yazdı.
Kullanıcılara bir e-posta ile özür mesajı yollayan şirketin üst düzey yöneticisi Brian Chesky “Airbnb’de yanlılık ve ayrımcılığa yer yok, bunlara sıfır tolerans gösteriyoruz” dedi. Bu endişeleri ele almada yavaş olduklarını kabul eden Chesky özür diledi.
Airbnb bu karar çerçevesinde fotoğrafları azaltmayı, yeni teknoloji getirmeyi ve kullanıcılara ırkçılık karşıtı anlaşma imzalatmayı planlıyor.
Bu değişikliklerden sonra eğer bir ev sahibi belli tarihlerde konutunu kiralamadığını söylüyorsa aynı tarihlerde başka misafirlere veremeyecek ve tüm kullanıcılar daha detaylı bir ayrımcılık karşıtı anlaşmaya onay vermek zorunda kalacak.
Kimileri sitede kullanılan fotoğraf özelliğinin de kaldırılmasını talep ediyor ancak Airbnb bunu önemli bir güvenlik unsuru olduğunu söylüyor.

Benzer bir sorun ise geçen ay Booking.com’da yaşanmıştı. Türkleri ve Arapları güvenlik sebebiyle otele alamayacaklarını söyleyen Slovakya’daki bir tesis gelen tepkiler üzerine sistemden bir süreliğine kaldırılmış ve işletme yönetimi booking.com tarafından uyarılmıştı.