En Lüks Otel Paraları Ödemezse?

Azeri iş adamı Telman İsmailov’un yaptırdığı 1.4 milyar dolara mal olduğu söylenen Mardan Palace oteli Garanti bankasına olan borcu sebebiyle Kasım 2015’te icradan Halkbank’a 360 milyon liraya satılmıştı. Mardan Palace’ın yanından bile geçen herkesin ne kadar ucuza satıldığını anlayabileceğini hatırlatmazsak içimizde kalır ama konumuz tam olarak bu değil.

İcra yoluyla satış yapılmasının hemen ardından G20 zirvesi sebebiyle Suudi Kralı otelde konaklamış ve otele hatırı sayılır bir getiri sağlanmıştı. Türkiye’nin aktif ve mevduat büyüklüğüne göre en büyük 2. devlet bankası olan Halkbank’ın otelin yeni sahibi olması, G20 zirvesinde yapılan PR çalışması, devlet kurumlarının düzenleyeceği,yönlendireceği kongre ve fuar organizasyonlarında bu otelin kullanılma ihtimali Mardan Palace yönetimini ve çalışanlarını ümitlendiren verilerdi.

Ancak bu verilere ve olumlu havaya rağmen Mardan Palace aylardır çalışanlarına para ödemiyor ve bu sebeple yaklaşık 160 çalışan kendi vardiyalarında iş bırakmış durumda. Otel yönetimi ise olumsuz ekonomik koşullara rağmen operasyonların kesintisiz sürdüğünü ve otel doluluk oranının %87 olduğunu söylüyor.

Kimseyi peşinen suçlamadan bazı bilgileri aktarmaya gayret edelim.

  • Oteller turizm hizmet sektörünün itici güçleridir. Her işletme ve ürün/hizmet gibi konaklama işletmelerinin ve turizm hizmetinin de bir yaşam döngüsü vardır.

yasam-dongusu

  • Otellerde üretilen hizmetin kalitesi ise çalışan motivasyonuna bağlıdır.

motivasyon

  • Maslow’un ihtiyaçlar piramidindeki ilk iki basamağı düzgün bir şekilde sağlayamayan çalışanın motivasyonu çok düşük seviyelerde olacaktır.

4329_piramit-300x148

Bu bağlamda otelde çalışan değerli emekçilerin hakkının en kısa zamanda ödenmesini ümit ediyoruz. İnsanı yaşat ki, işletmen yaşasın…