Otellere Dokunan mı? Otalara Dokunan mı?

Bilindiği üzere özellikle ABD ve AB pazarında oteller ile OTAlar(Online Seyahat Acenteleri) arasındaki savaş giderek kızışmaya başlıyor. Otellerin direkt satışları artırmak için OTAları aradan çıkarmaya çalışması, OTAları rahatsız eder hale geldi.

otel-ota

Bu rahatsızlığı ilk olarak dile getirenlerden (bkz: Otalar Rahatsız ) biri olan Booking.com CEO’su Darren Huston şimdilerde bir çalışanı ile yaşadığı yasak aşk skandalı ile başa çıkmaya çalışıyor. Booking.com, deneyimli CEO’nun işine son vereceğini ancak yerine yeni bir görevlendirme yapılana kadar, Huston’un şirketin başında durmaya devam edeceğini açıkladı.

Geçtiğimiz gün ise bir başka popüler CEO Dara Khosrowshahi, Expedia adına otelleri  karşısına alacak açıklamalarda bulundu. Detaylarını Turizm Güncel‘den okuyabileceğiniz haberde, Dara Khosrowshahi otellerin OTAlarla partner olmayı tercih etmesi gerektiğini aksi halde kazançlı çıkamayacaklarını vurguluyor. Ayrıca Khosrowshahi, direkt satışları artırmanın çözümü olarak otelleri giderek satış portalı haline gelmeye başlayan meta search’lere(Tripadvisor, Trivago vd.) yönlendiriyor. Bu noktada Expedia’nın TripAdvisor’ın eski ortak şirketi ve Trivago’nun yeni sahibi olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Patlamış mısırımızı aldık otellerden gelecek cevabı beklemekteyiz.

patlamis-misir